Možno aj vo vás často prevláda presvedčenie, že nedokážete alebo nemôžete písať blog. Tieto tvrdenia bývajú založené na rôznych pochybách: nedôvera vo svoje schopnosti písať články, nenachádzanie správnej témy alebo neistota svojich profesných vedomostí a skúsenosti.

Tieto presvedčenia sú založené na mylných predsudkoch. Dovoľte mi vysvetliť prečo.

Prečo nemusíte byť expert

Ak plánujete písať blog, v ktorom nebudete písať len zážitky zo svojho života, ale chcete ľuďom ponúknuť aj reálnu hodnotu, možno sa zadrhnete (tak ako som sa aj ja zadrhával). Poviete si, že nie ste dostatočný expert a nemáte dostatok skúseností na to aby ste si mohli dovoliť učiť iných. Prípadne sa presvedčíte, že ešte sa potrebujete niečo naučiť a hneď potom začnete písať. Toto je najčastejší dôvod, prečo väčšina ľudí ani nezačne písať, ja vám chcem teraz vysvetliť dôvody, prečo by ste  mali prekonať tento váš strach a hneď začať písať.

Možno je to len pocit, že nie ste dostatočne vzdelaní alebo skúsení, máte nízke sebavedomie, ale možno to je aj pravda, naozaj nie ste odborník, ale nechcete sa jedným stať? Cesta k stavu, kde vás ostatní nazývajú expertom je dlhá, naozaj vyžaduje veľa vedomostí a skúseností. Ak sa vy chcete stať expertom v niektorom odvetví, musíte sa po tejto ceste vydať a už len to, že ste na tejto ceste, je samo o sebe dôvod začať písať.

Je viacero takých, ktorí sú na tejto ceste s vami, niektorí začali skôr a niektorí začnú až po vás. Ak ste sa dnes naučili čo i len jednu užitočnú vec, môžete o nej napísať a umožníte tým, ktorí sa túto informáciu ešte nenaučili aby sa ju od vás naučili rýchlejšie. Áno, pre iných expertov nebudete moc nápomocní, ale pre mnoho iných, ktorí začínajú alebo ešte ani nezačali, môžete byť úžasným zdrojom inšpirácie a veľmi im pomôcť na ich ceste, aj keď ste možno len o pár krôčikov ďalej ako oni, pomôžete im prekonať ten krátky úsek rýchlejšie a jednoduchšie.

A navyše, často pohľad človeka, ktorý sa práve brodí začiatkami a bojuje so základnými problémami, je omnoho lepší pre tých, ktorí tiež začínajú. Dlhoroční znalci si už moc dobre nepamätajú detaily a začiatky a tak ich rady niekedy nemusia byť také nápomocné.

Nemám o čom písať

Ďalšia skupina ľudí písanie blogu možno ofrfle tým, že nemajú tému, o ktorej by mohli písať. Chceli by písať, ale nemajú o čom. Na toto vám dám jednoduchú radu: ak neviete o čom máte písať, pozrite sa na to, o čom radi čítate. Ak zistíte, o čom radi čítate, môžete si vybrať práve tú tému alebo len nejaký segment z nej a môžete sa pustiť do písania, prípadne najskôr do študovania. Ak o niečom radi čítate, ak tomu venujete svoj voľný čas, je to určite vhodná téma na písanie a ďalšie vzdelávanie.

Ak stále nemáte žiadnu predstavu, prejdite si napríklad online poradne, ktorých nájdete na internete dosť, pozrite si, čo sa ľudia pýtajú a s čím majú problém. Vyberte si nejakú tému, ktorá aj vás zaujíma a začnite o nej písať. Vždy to ale musí byť téma, ktorá aj vás naozaj zaujíma.

Umenie písať

Áno, je to umenie, ale ako každé iné umenie sa aj toto umenie musí naučiť. Niekto dokáže písať lepšie a niekto horšie, existuje len jedno riešenie tohto problému: píšte, píšte, píšte a každým článkom budete lepší. Niekto píše články každý deň a ani ich nezverejňuje, píše to len preto aby sa zlepšil v písaní. Nebuďte odradení tým, že nepíšete ako ostrieľaní spisovatelia, to ani nemusíte, jednoducho píšte ako viete, ľudia sú chápaví a odpustia vám drobné chyby. A čím budete písať viac, tým budete lepší.

Výhovorka, že nepíšeme preto, lebo nevieme písať, je tá najhoršie. Totiž iba písaním sa dokážete zlepšiť. Tak do toho a hneď si napíšte aj svoj prvý článok.

Naozaj nie je dôležité, či máte expertné vedomosti alebo či viete dobre písať, jednoducho začnite písať, dajte do toho svoje srdce a budte odvážni, nič zlé tým nikdy nespravíte.