analytics

Merať štatistiky návštevnosti webovej stránky nie je len jedna z dostupných možností.. je to povinnosť! Iba ak pochopíte, od kadiaľ k vám vaši návštevníci chodia, kde sa na vašej stránke najviac zdržujú a kam smerujú od vás, iba vtedy budete schopný vybudovať vhodné stratégie na podporu ďalšej návštevnosti. Dnes vám chcem ukázať, ako jednoducho si môžete Google Analytics nahrať do vašich webových stránok.

Prečo Google Analytics? Pretože ponúkajú neuveriteľné štatistiky, naozaj budete môcť dôkladne analyzovať veľké množstvo aktivít vašich užívateľov a vystačí si s nim aj náročný užívateľ. A navyše, je úplne zdarma :).

V prvom rade si musíte vytvoriť konto. Všetko to začína na stránke http://www.google.com/analytics/ kde kliknete na Vytvoriť účet. Následne sa buď prihlásite do svojho existujúceho Google účtu alebo ak žiaden nemáte zaregistrujete sa. Po úspešnom prihlásení do účtu by ste sa mali dostať na stránku vytvárania nového účtu.

Ako prvé vyberáte čo chcete sledovať. Vyberáte buď webovú stránku alebo mobilnú aplikáciu. Následne vyberáte metódu sledovania. Vyberieme nové a modernejšie Universal Analytics BETA.

Následne podľa svojich potrieb vypíšte zvyšné políčka. Najdôležitejšie je Adresa URL webových stránok, ktorá sa musí presne zhodovať s tou stránkou, na ktorú chcete štatistiky nainštalovať. Taktiež správne nastavte časové pásmo.

Po potvrdení je váš účet pripravený a vám zostáva už len nainštalovať sledovanie do vašich stránok. Na ďalšej stránke, na ktorú sa dostanete nájdete ID a kód sledovania:

id_sledovania

 

Inštalácia do WordPressu

Ak vaša stránka beží na systéme WordPress, inštalácia je naozaj veľmi jednoduchá. Stačí si nainštalovať modul Google Analytics for WordPress.

Následne pôjdete vo svojom WordPress admine do Nastavenia -> Google Analytics. Tam hneď na začiatku pod Analytics Profile zaškrtnete políčko Manually enter your UA code. To Vám pri Analytics Profile zobrazí textové pole Manually enter your UA code, do ktorého zadáte svoje ID sledovania (je to ten kód UA-44595420-1 z obrázku vyššie).

Inštalácia do iných systémov

Možno váš systém podporuje podobné zjednodušenie ako ponúka systém WordPress, ale ak nie, inštalácia aj tak nie je veľmi náročná. Budete si potrebovať skopírovať z uvedenej stránky vyššie váš kód sledovania. Tento skopírujte do vašej webovej stránky, najlepšie takmer úplne na koniec hneď pred HTML značku </body>, ktorá uzatvára telo vašej webovej stránky. Pozor, tento kód musíte skopírovať na každú stránku, ktorá je súčasťou vašich webových stránok.

Hotovo

Všetko je hotové. Váš účet je pripravený a príma štatistiky z vašej stránky. Stačí sa prihlásiť na http://www.google.com/analytics/, prihlásiť sa na váš nový účet a všetky štatistiky budete mať dostupné.

Tip pre používateľov WordPressu

Existuje jeden veľmi užitočný plugin, volá sa Google Analytics Dashboard for WPPo jeho nainštalovaní a aktivovaní choďte do Nastavenia -> GA Dashboard a tam kliknite na Authorize Application. Následne by vás to malo presmerovať na nástenku vášho WordPress adminu a už tam budete mať panel Google Analytics Dashboard, ale je potrebné ešte vygenerovať pre seba kód: stlačte odkaz Get Access Code. Ten vás presmeruje na stránku account.google.com, kde budete musieť stlačiť Prijať a tak autorizovať tento modul. Po jeho stlačení sa vám zobrazí textové pole a v ňom bude vám pridelený kód, ten si skopírujte a zadajte do textového poľa Access Code, ktoré by ste mali mať na nástenke svojho WordPress adminu. Potvrďte stlačením Save Access Code.

Ak máte v Google Analytics viac účtov pre viaceré stránky, choďte do Nastavenia -> GA Dashboard a tam vyberte účet vašej stránky z možností v Lock selected access level to this profile. Potvrďte cez Update settings a je hotovo!

Po správnom nastavení a prepojení s vašim Google účtom vám ponúkne zobrazenie jednoduchých štatistík hneď na vašej nástenke vo WordPresse. Ako to vyzerá môžete vidieť nižšie (mám zapnutý CSS Look: Light theme):

ga da

Narazili ste na nejaký problém alebo máte otázky?

V prípade nejakých problémov napíšte komentár a ak to bude v mojich silách, veľmi rád vám pomôžem.